genel

TRAFİK UZMANI DR. ZEYNEL ABİDİN KAYA MERAK EDİLEN ‘’KASKODAKİ DEPREM TEMİNATI’’ NA İLİŞKİN SORULARA YANIT VERDİ:

‘’KASKODAKİ DEPREM TEMİNATI’’

 

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde büyük bir yıkıma yol açan depremlerde evlerin yanı sıra binlerce araç da zarar gördü. Bazıları betonların altında ezildi bazıları ise yarılan yolların içine düştü. Hayatını kurtaran depremzedelerin aklında ise evleri ile ilgili olduğu kadar araçlarıyla ilgili de soru işaretleri de oluştu.

SİGORTA ŞİRKETLERİ ARAÇ SAHİPLERİNİN HASARINI KARŞILAYACAK MI?

Ancak kaskodaki deprem teminatı her şeyi değiştiriyor…depremin yıkıcı etkisi ile birlikte binlerce araç da enkaz altında kaldı. Tonlarca moloz ve enkaz yığını içerisinde bir çok araç parçalandı ve kullanılamaz hale geldi. Araçların durumu böyle olunca da akıllara şu soru geldi; Araç sahipleri kaskodan araç bedellerini alabilecekler mi? Alabileceklerse de yüzde kaç oranında alabilecekler?

KASKO FİYATINI DÜŞÜRMEK İÇİN DEPREM TEMİNATI GÖZARDI EDİLİYOR.

Sigorta şirketlerinin depremde hasarı karşılaması için araç sahiplerinin kasko sigortası yaptırmış olması şart olmaktadır. Ayrıca o kaskodan da deprem poliçesinin çıkartılmamış olması gerekmektedir. Kasko poliçesi varsa ve içerisinde de deprem teminatı varsa ki çoğunda da mevcut. Tabi ki kasko araç bedelini karşılayacaktır. Burada klozda deprem teminatı var mı yok mu ona bakmak gerekiyor. Yüzde 80 ini mi ödüyor? Yüzde 100 ünü mü ödüyor? Bilmek gerekir. Trafik sigortası deprem hasarını karşılamaz. Zira trafik sigortası karşı tarafa verilmiş zararlar için bir sorumluluk sigortasıdır. Bir poliçe yaptırırken içerisinden bir takım teminat çıkarmaları yapmak çok doğru değildir çünkü başımıza ne geleceğini bilme imkanımız bulunmamaktadır.

ARAÇ SAHİBİ HAYATINI KAYBETTİYSE ÖDEME VARİSE YAPILIR

Kasko fiyatları yükselince düşürmek için deprem teminatından vazgeçen depremzedeler de bu durumda zor da olacak çünkü poliçede deprem teminatı yoksa sigorta şirketleri hiç bir bedel ödemez. Kaskosunda deprem teminatı bulunanlar nasıl bir yol izleyecek? Öncelikle Sigorta şirketlerine ihbarda bulunulması gerekmektedir. Bu ihbardan sonra kayıtlar açılıyor ve ondan sonra bir takım ekspertiz işlemlerinden sonra hızlı bir şekilde sigortalılara ödemeler yapılıyor. Deprem sebebi ile pert olan aracın rayiç bedelinin tamamı ödeniyor. Hasarlı ise onarım yapılıyor. Kısmi bir hasar varsa bir tamirat söz konusu ise araçlar ilgili servislere çekiliyor ve tamirat süreci başlıyor. Tamirat esnasında da vatandaşı mağdur etmemek için de ikame araç verilme durumu var. Onlar da çok rahatlıkla talep edebilirler. Aracın sahibi hayatını kaybettiyse de ödemeler varislerine yapılır. Veraset ilamı alındıktan sonra da sigorta şirketine başvurup ilgili tazminatlarını talep edebilirler.

Leave a comment

Bilgi - Güven - Tecrübe

Uzman mütalaası hakkında tüm sorularınız için lütfen bize ulaşın.
+90 (505) 976 99 99


Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 274 Mahall Ankara B Blok Kat: 13 No: 149 Çankaya/ANKARAinfo@zeynelabidinkaya.com.tr