KUSUR ORANI DÜZELTME

Yaşanan trafik kazalarında kusur ve kusur oranı tespiti, Polis ve Jandarma görevlileri ile kazazedelerin  kendi aralarında düzenledikleri  kaza tutanaklarında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunundaki kurallar  esas alınarak yapılmaktadır.
Kaza sonucu, kazaya karışan sürücülerin verilen kusur oranına itiraz etmeleri en doğal haklarıdır. Gerçekleşen bir trafik kazasında sadece maddi hasar meydana gelmiş ise kazaya karışan sürücüler kendi aralarında Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı tutmak zorundadır. Kaza kusur oranı belirlemesinde kaza tespit tutanağı tutulması şarttır. Bu tutanağın kazaya karışan sürücüler tarafından imzalanması gerekmektedir. Bu tutanak anlaşmalı tutulur ve anlaşma sağlanamaz ise polis veya jandarma eşliğinde hazırlanır.
Polis veya jandarma görevlileri kazaya el koyduysa  onların hazırladıkları rapor öncelikle geçerli olur.
Yaşanan trafik kazalarında tarafların kusur oranlarında tespitinde olay yerinde tutanak düzenlenirken gösterilmeyen hassasiyetler sonucunda bir dizi mağduriyet ve hak kayıplarını ortaya çıkmaktadır. Bu mağduriyet ve kayıplara gerçekçi ve yasal veriler ışığında çözüm getirmek amacıyla, kazaya karışan tarafların kusur incelemesi alanında Uzman Trafik Bilirkişileri ve  Kaza Eksperleri tarafından; kazanın oluşumu, araçların hasar durumları ve sürücü kusurları ile kaza oluş yerine ilişkin tüm deliller, Kazanın Çevresel ve Teknik Araştırması yapılarak incelenmekte ve kusur durumları ortaya çıkarılmaktadır.
Her hangi  bir  kazaya karıştıysanız ve haksız kusur oranı aldığınızı düşünüyorsanız, Trafik Uzmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi - Güven - Tecrübe

Uzman mütalaası hakkında tüm sorularınız için lütfen bize ulaşın.
+90 (505) 976 99 99


Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 274 Mahall Ankara B Blok Kat: 13 No: 149 Çankaya/ANKARAinfo@zeynelabidinkaya.com.tr